Teatrul Ion Creangă susține Festivalul UNDERCLOUD
26 septembrie 2025

Teatrul Ion Creangă anunță cu entuziasm încheierea unui parteneriat cultural cu prestigiosul Festival internațional de Teatru independent UNDERCLOUD.
Eveniment de referință în peisajul cultural românesc și european, UNDERCLOUD a ajuns la cea de-a XVIII-a ediție și se desfășoară în mai multe puncte-cheie din București, între 18 septembrie și 5 octombrie.
Anul acesta, Teatrul Ion Creangă se alătură Festivalului prin punerea la dispoziție a sălii de spectacole din str. Piața Amzei nr. 13, unde urmează să se joace reprezentațiile de mai jos, în cazul în care condițiile meteorologice vor fi nefavorabile:
- 29 septembrie 2025, de la ora 20:30 – „Așteptându-l pe Ulise”, un spectacol-concert de Cristina Juncu, după „Odiseea” lui Homer, se vede la Sala Mare din str. Piața Amzei nr. 13.
SINOPSIS: Povestea reîntoarcerii lui Ulise, acasă, pe marea învolburată, ajutat, dar și încurcat de zei și de diverse reprezentante ale sexului frumos, a dat un nume tuturor poveștilor cu rătăciri prin lume ce i-au urmat: o odisee. O încântare transformată în cântare, pe care spectatorii nu doar o vor vedea, ci o vor și asculta – cu toată ființa și inima plină.
- 30 septembrie 2025, de la ora 20:30 – „Femei / Bărbați”, de Willy Russell, regia: Vlad Masaci, UNATC, (se joacă, dacă nu va ploua, în curtea UNARTE – Universitatea Națională de Arte din București)
SINOPSIS: Linda și Dave se căsătoresc mâine, dar mai întâi se face petrecerea burlacilor. Cu grijă însă, căci e bine știut faptul că aduce ghinion dacă mirii se văd în noaptea de dinaintea nunții. O comedie de Willy Russell, despre alegeri în viață, prietenie, libertate.
„Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte” se vede, tot în contextul UNDERCLOUD, miercuri, 1 octombrie, de la ora 20:30, la Sala Mare din str. Piața Amzei nr. 13. Este o producție a Universității „Lucian Blaga” din Sibiu – Departamentul de Artă Teatrală, coregrafia: Ștefan Lupu.
SINOPSIS: Călătoria inițiatică în lumea fantastică propusă de celebrul basm ilustrarea ideii că trebuie să depășim, cu un curaj statornic, fiecare obstacol pe care soarta ni-l pune în cale pentru a ajunge la desăvârșire și împlinire. Personajul principal simbolizează o generație la început de drum, plină de speranță și de dorința de a atinge esența vieții, de a-i înțelege sensul.
Redeschisă publicului în ianuarie 2024, după un lung proces de reabilitare și renovare, Sala Mare din str. Piața Amzei nr. 13 este locul unde copiii, de vârste dintre cele mai diferite, se pot bucura de puneri în scenă adaptate nivelului lor de înțelegere. Inspirate din literatura autohntonă sau din cea universală, dramatizările marca TIC sunt gândite și create pentru a fi în acord cu fiecare etapă de dezvoltare din perioada copilăriei – #TICBEBE (0-3 ani), #TICPITIC (3-6 ani) și #TICJUNIOR (6+ ani).
Parteneriatul dintre Teatrul „Ion Creangă” și Festivalul UNDERCLOUD vizează promovarea excelenței în arta performativă, facilitând schimburile culturale între artiști și consolidând colaborarea între instituțiile de teatru și organizațiile independente. Mai mult, oferă publicului bucureștean acces la o experiență artistică de calitate, în condiții optime. Inițiat în 2008, de Chris Simion – Mercurian, și organizat de Fundația Calea Griviței, evenimentul include atât spectacole de teatru, cât și conferințe de presă, vernisaje, tururi ghidate și o serie de activități și ateliere dedicate copiilor, reunite sub titlul Minicloud. Detalii despre programul complet, citiți în linkul de aici!