Programul TIC în luna septembrie, la Străzi deschise
20 august 2024

Teatrul Ion Creangă readuce magia în spațiul urban, și în toamna aceasta, cu ocazia evenimentului „Străzi deschise”.
În lunile septembrie și octombrie, Teatrul Ion Creangă va fi din nou prezent la „Străzi deschise, București – Promenadă urbană” cu un spectacol, un atelier și o minunată paradă a personajelor. În septembrie, reprezentațiile și activitățile conexe au loc în patru sectoare din capitală, conform programului de mai jos (programul pentru octombrie, urmând să fie publicat în curând):
Spectacolul de teatru MAGIA GIHICITORILOR (3-6 ani)
Cu: Cezar Vlad Popescu
Ziua, ora și locul desfășurării reprezentațiilor:
sâmbătă, 7 septembrie, ora 17:00 – Bd. Constructorilor (sector 6)
duminică, 8 septembrie, ora 17:00 – Bd. Constructorilor (sector 6)
sâmbătă, 14 septembrie, ora 17:00 – Str. Novaci (sector 5)
sâmbătă, 21 septembrie, ora 17:00 – Str. General Budișteanu (sector 1)
duminică, 22 septembrie, ora 17:00 – Str. General Budișteanu (sector 1)
duminică, 29 septembrie, ora 17:00 – Str. Prevederii (sector 3)
Lumea ghicitorilor și lumea trucurilor magice se întâlnesc în acest spectacol de un farmec irezistibil. Interactiv și educativ, va fi în mod sigur pe placul micilor spectatori, dar și al celor mai mari, pentru că vor retrăi momente pline de surprize, inocență și amuzament, pe care numai frumoasa vârstă a copilăriei le poate genera.
Atelierul de teatru TURTIȚA NĂZDRĂVANĂ (3-6 ani)
Coordonator: Voicu Hetel
Ziua, ora și locul desfășurării atelierului:
duminică, 15 septembrie, ora 17:00 – Str. Novaci (sector 5)
Plecând de la cunoscutul text din folclor „Turtița năzdrăvană”, participanții la atelier vor modela, îndrumați cu măiestrie de actorul Voicu Hetel, cele mai năstrușnice și colorate forme de aluat. Cu două mâini dibace, puțină imaginație, făină, apă și sare, se pot crea adevărate mici comori, numai bune de păstrat în sertărașul cu amintiri din copilărie.
PARADA PERSONAJELOR TIC (audiență generală)
Ziua, ora și locul desfășurării Paradei:
sâmbătă, 28 septembrie, ora 17:00 – Calea Victoriei, colț cu Strada Biserica Amzei (sector 1)
Cine a ratat întâlnirea de mare fast cu personajele TIC din luna iunie, are ocazia să le vadă în toată splendoarea lor la finalul lui septembrie. „Parada personajelor de poveste” este un eveniment unic, plin de culoare, muzică și veselie, care aduce împreună, în mediul urban, prezențe dintre cele mai diverse din spectacolele TIC. Nică a lui Ștefan a Petrei va defila alături de Albă ca zăpada, Seherezada, prințesa Ariel și mulți alți eroi și eroine pe care urmează să îi descoperiți.
„Străzi deschise, București – Promenadă urbană”, ediția din 2024, a început în primul weekend din luna aprilie și continuă până pe 13 octombrie. Pentru 6 luni, străzi aglomerate din București devin spații destinate activităților cu conținut educativ și, în același timp, relaxant. Programul conține manifestări variate: reprezentații teatrale, ateliere pentru copii, activități sportive, care se desfășoară în toate sectoarele din Capitală, în fiecare weekend, la o nouă adresă. Singurul spațiu permanent rămâne, și în acest an, Calea Victoriei.
Evenimentul este organizat de Primăria Capitalei, prin Direcţia de Cultură, Învăţământ, Turism a Municipiului Bucureşti, alături de ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti și PROEDUS – Centrul de Proiecte Educaționale și Sportive al Municipiului București.
Accesul la toate spectacolele și atelierele din cadrul „Străzi deschise – București, Promenadă urbană“ este gratuit.